Zawiadomienie o zamiarze zorganizowania imprezy artystyczno-rozrywkowej na terenie Gminy Chorkówka

Wydział załatwiający sprawę:

Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich

Do kogo adresowana jest procedura:
Osoby prawne, osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej – organizatorzy jednorazowych lub cyklicznych imprez artystyczno – rozrywkowych poza stałą siedzibą lub w sposób objazdowy.

Dotyczy:
– imprez gromadzących publiczność w celu prezentacji określonego przedsięwzięcia artystycznego lub rozrywkowego,
– imprez organizowanych w bibliotekach, domach kultury, domach ludowych, domach strażaka, remizach lub w innych podobnych obiektach – jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

Forma załatwienia sprawy:
Przyjęcie i sprawdzenie zawiadomienia oraz załączników:
a) w przypadku przyjęcia zawiadomienia bez zastrzeżeń nie udziela się odpowiedzi.
b) wydanie decyzji o zakazie odbycia imprezy artystyczno-rozrywkowej, lub cyklu takich imprez.

Wymagane dokumenty (załączniki):
– wniosek – zawiadomienie o zamiarze organizacji imprezy artystyczno-rozrywkowej  zgodnie z załączonym wzorem składany nie później niż na 30 dni przed planowaną imprezą,
– zaświadczenia właściwego organu o spełnieniu wymagań w przypadku pomieszczeń, obiektów lub miejsc, w których odbywają się imprezy artystyczno-rozrywkowe oraz urządzeń technicznych używanych przy organizowaniu tychże imprez. Organ może wystąpić o uzupełnienie wniosku o powyższe zaświadczenia.

– Uzgodnienie z zarządcą drogi.
Jeśli organizacja imprezy wymaga szczególnego korzystania z dróg, organizator imprezy uzgadnia je z administratorem, (drogi gminne – Wydział Infrastruktury i Środowiska Urzędu Gminy w Chorkówce, drogi powiatowe – Powiatowy Zarząd Dróg w Starostwie Powiatowym w Krośnie.

– Uzgodnienie z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, jeśli w ramach  imprezy jest zorganizowany pokaz z użyciem materiałów pirotechnicznych.

Opłaty:
Postępowanie nie podlega opłatom

Termin załatwienia sprawy:
1. W przypadku przyjęcia zawiadomienia bez zastrzeżeń nie udziela się odpowiedzi.
2. Decyzję zakazującą odbycia imprezy doręcza się organizatorowi w terminie 14 dni od dnia złożenia zawiadomienia, nie później jednak niż 10 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy.

Miejsce złożenia i odbioru:
Urząd Gminy w Chorkówce, pokój nr 15.

Telefon, e-mail:
tel. 134386953, 134313083 wew. 53;

Tryb odwołania:
W przypadku wydania decyzji administracyjnej o zakazie organizacji imprezy artystyczno-rozrywkowej odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie za pośrednictwem Wójta Gminy Chorkówka. Odwołanie wnosi się w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji.

Druk do pobrania

wniosek

– Formularze ZAiKS (składane w Inspektoracie ZAiKS) są dostępne na  stronie : http://zaiks.org.pl/92,27,wzory_umow)

Informacje o zastosowaniu:

Organizator imprezy artystyczno – rozrywkowej, powinien pamiętać iż :

1.Korzystając z drogi organizator imprezy zapewnia bezpieczeństwo i porządek podczas jej trwania za pomocą własnej, oznakowanej służby porządkowej, poprzez użycie środków technicznych, a w szczególności:
– znaków lub tablic ostrzegawczych i informacyjnych,
– lin, taśm, wstęg lub innych urządzeń służących do oznaczenia trasy lub miejsca imprezy,
– barier, płotów, przegród i innych tego typu urządzeń,
– wypełniać w szczególności warunki określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz.1137 ze zm.).

2.Organizując pokaz z użyciem materiałów pirotechnicznych uzgadnia ich użycie z Komendantem Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, poprzez złożenie pisemnego wniosku.

3.Powinien posiadać umowę na uprzątnięcie miejsca  imprezy z koncesjonowaną firmą działającą na terenie gminy Chorkówka lub wynajmując teren/obiekt zapewnić sobie uporządkowanie terenu imprezy.

4. Powinien pamiętać o uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, jeśli zachodzi potrzeba sprzedaży produktów spożywczych lub żywienia ludności.

5. Powinien uzgodnić lokalizację imprezy z właścicielem, dzierżawcą terenu.

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r., poz. 406 ze zm.),
– Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994r. (tj. Dz. U. 2006 r., nr 90, poz. 631 ze zm.)
– Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j.  Dz. U. z 2015 r., poz. 1286 ze zm.)

Uwagi:
ZAiKS
– organizatorom imprez artystyczno-rozrywkowych, w ramach której wykorzystywane są utwory słowne, słowno – muzyczne, muzyczne i choreograficzne;
– a także  wszystkim organizatorom występów estradowych (koncerty, festiwale, festyny)
o obowiązku wynikającym z przepisów prawa.

Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.) wykorzystywanie w/w utworów wymaga uzyskania zezwolenia twórców, co w praktyce sprowadza się do zawarcia umowy licencyjnej stałej lub jednorazowej ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.

– W wypadku jednorazowego korzystania z utworów (w okresie zamkniętym) należy wypełnić Wniosek o zawarcie umowy licencyjnej jednorazowej.

– W wypadku wielokrotnego korzystania z utworów podczas imprez należy wypełnić Wniosek o zawarcie umowy licencyjnej stałej.

– W przypadku wykorzystywania utworów w działalności handlowej i usługowej należy uzyskać licencję stałą na publiczne odtwarzanie utworów (w restauracjach, barach, sklepach itp.)

Wypełniony czytelnie i podpisany wniosek należy dostarczyć za pośrednictwem poczty lub osobiście na adres Inspektoratu Terenowego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Krośnie, ul. Lewakowskiego 53, 38-400 Krosno.

Formularze wniosków można otrzymać w Inspektoracie lub pobrać ze strony www.zaiks.org.pl

Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z odpowiedzialnością cywilną z art. 79 i karną z art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 406 ze zm.) : Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom  rozpowszechnia cudzy utwór (…) podlega  grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.