„Dawno temu w domu i zagrodzie”- Cykl zajęć dla najmłodszych w Zespole Szkół w Świerzowej Polskiej

Jak wyglądało życie ludzi w dawne j wsi, jaka droga wiodła od chłopskiej chałupy do domu współczesnego rolnika i nie tylko, jakimi sprzętami posługiwano się w gospodarstwach domowych dawniej i dziś i do czego te archaiczne sprzęty służyły?

O tym właśnie mogli się dowiedzieć najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Świerzowej Polskiej w zaplanowanym przez panie: Małgorzatę Pelczar i Katarzynę Kranc cyklu zajęć poświęconych tej, jakże odległej, naszym najmłodszym milusińskim tematyce.

Ten innowacyjny pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych, ale i całej społeczności szkolnej, bowiem mogli podziwiać piękną wystawę starych sprzętów używanych niegdyś w domach oraz aranżację dawnej izby z jedyną w swoim rodzaju skrzynię posagową, ozdobnymi poduchami w wyjątkowych, robionych ręcznie poszewkach i wiele innych drobnych przedmiotów, typu: chusteczki z ozdobnymi haftami, serwety, sprzęty codziennego użytku używane przez naszych pradziadków.

Na tle niecodziennej wystawy z rekwizytami 18 listopada 2021r. odbyła się lekcja przygotowana przez panią Małgorzatę Pelczar, w której udział wzięli uczniowie klasy I, bacznie słuchając, do czego służą prezentowane przedmioty, jak się nazywają. Dopełnieniem tej ciekawej lekcji było wręczenie wszystkim uczestnikom pysznego, staropolskiego przepisu na chleb z pokrzywą. Dzieci miały za zadanie ozdobić kartki z przepisem, na której najczęściej pojawiały się apetycznie wyglądające bochenki chleba.

Ponadto 13 października dzieci z naszego przedszkola wraz z nauczycielem brały udział w wycieczce do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, uczestnicząc w lekcji muzealnej, poznając życie i twórczość poetki, ciesząc się z obecności w prawdziwym, szlacheckim dworku i podziwiając jego wygląd.

Warto wspomnieć również, że uczniowie z klasy II i III 5 listopada 2021 roku odbyli wycieczkę do XIX wiecznej Szkoły Ludowej w Żarnowcu, ćwicząc swoje pismo na zajęciach kaligrafii. Pisali piórem i atramentem, siedząc w stuletnich ławkach. Wysłuchali pogadanki na temat zasad panujących w szkole w XIX wieku.

Te przedsięwzięcia pomogły naszym najmłodszym przenieść się w czasie, bo jakże ważne jest przekazywanie uczniom wiedzy z czasów im zupełnie obcych, bardzo odległych. Nie tylko dom, zagroda, ale i szkoła XIX wieczna wywarły na nich ogromne wrażenie.

Już od najmłodszych lat wpajamy naszym uczniom, jak ważne są korzenie, wieś, w której się wychowujemy i dorastamy. W ramach cyklu zajęć poświęconych życiu w dawnej polskiej wsi, planujemy wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich pieczenie tradycyjnych pierniczków bożonarodzeniowych, które również wpiszą się w tradycję polskiej wsi .

Świadomość o galopującym rozwoju techniki i zmian wszystkiego, co nas otacza, wzbudza w młodym człowieku poczucie upływu czasu , zmian, istotnych ulepszeń i poprawy komfortu życia. Ale oprócz korzyści warto również wskazywać, już tym najmłodszym, zagrożenia, jakie płyną z nierozważnego korzystania z wynalazków i wszelakich otaczających nas dobrodziejstw. Ważny jest umiar i zdrowy rozsądek – te ważne słowa zostały skierowane do najmłodszych.

Mamy nadzieję, że to czego dowiedzieli się nasi uczniowie w ostatnim czasie na długo pozostanie im w pamięci, a swoją zdobytą wiedzą i doświadczeniem będą się dzielić z innymi. Warto powspominać czasy, które już nie wrócą!

 

Małgorzata Jakubowska