Wypadki w rolnictwie

Jednym ustawowych z działań Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest praca na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników. W 2020 roku KRUS prowadzi kampanie prewencyjne pod hasłem: „ Nie ryzykujesz gdy znasz i szanujesz”, „Rola rolnika by upadku unikał”, „Mądrze postępujesz wypadku nie spowodujesz”, „Rolniku nie daj się kleszczom” oraz  „Kości i stawy też rolnika sprawy”.

O szczegółach tych działań można zapoznać się na stronie internetowej KRUS, gdzie dostępne są materiały informacyjne, opisy zagrożeń, listy kontrolne oraz  elektroniczne wersje broszur  i ulotek wyczerpująco opisujące tematy z zakresu bhp i zagrożeń występujących
w pracy rolnika. Warto zwrócić szczególną uwagę  na kampanię – „Rola rolnika by upadku unikał”. Upadki osób to grupa zdarzeń wypadkowych, do których dochodzi najczęściej podczas pracy w gospodarstwach rolnych. W 2019 roku na terenie powiatu krośnieńskiego rolnicy zgłosili 41 wypadków z czego 25 wypadków dotyczyła upadków osób. Analizując zgłoszone wypadki to najczęściej dochodziło upadków na nawierzchni podwórzy, pól, ciągów komunikacyjnych (7 wypadków), w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych
(5 zdarzeń), z wysokości (3 wypadki) oraz upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych.

Wypadki przy pracy nie są dziełem przypadku, ani też nie są nieuniknione. Spowodowane
są one kumulacją nieprawidłowości w czasie pracy. Z analiz KRUS wynika, że do zdarzeń (z grupy: upadek) osób dochodzi głównie wskutek: złego stanu nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie), używania  nieodpowiedniego obuwia roboczego, niedostatecznej koncentracji uwagi na wykonywanej czynności, niekorzystania lub nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości, wad konstrukcyjnych budynków, schodów i stanowisk zwierząt, niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych, progów w otworach drzwiowych, różnic poziomów powierzchni, nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i wozów.

Należy pamiętać, że większości wypadków przy pracy można zapobiec, jeśli zostaną wcześniej podjęte odpowiednie działania prewencyjne. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała w tym celu film szkoleniowy promujący bezpieczne zasady pracy w gospodarstwie rolnym, który można znaleźć klikając w link:

https://www.krus.gov.pl/multimedia/video/upadek-to-nie-przypadek/ .

Mimo wprowadzonego obecnie stanu epidemii rolnicy muszą prowadzić swoje gospodarstwa i  wykonywać prace zgodne z terminami agrotechnicznymi  jak i hodowlą zwierząt.
Stan epidemii nie zwalnia rolników z tych obowiązków, a  okres zimowy sprzyjał będzie  upadkom na oblodzonej nawierzchni. W związku z tym KRUS przypomina o konieczności przestrzegania przepisów bhp w swoich gospodarstwach rolnych.

Należy podkreślić, że poprawa bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym nie zawsze wiąże się z koniecznością angażowania dużych środków finansowych. Bardzo często wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz konsekwentne ich eliminowanie. Bezpieczeństwo jest bezcenną wartością i integralnym elementem dobrze prowadzonego gospodarstwa.

KRUS przypomina, że jeżeli zdarzy nam się wypadek w gospodarstwie rolnym to zgłoszenia tego wypadku należy dokonać niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia do najbliższej Placówki Terenowej.

Placówka Terenowa KRUS

w Krośnie